تبلیغات
مشت پولادین - زیارت آل یاسین
 
نوشته شده توسط : آقا مهدی
زیارت آل یاسین (علیهم السلام) و توضیح كلمات كلیدی آن

زیارت آل یاسین (علیهم السلام)

منبع:ماهنامه موعود
زیارت دیدار است با آن‌كه بزرگش می‌شمریم و دوست داریم. زیارت دیدنی است از راه دل و ارتباطی روحی با پیشوایان دینی كه آموزگار حقایق اسلامند و خود، اسلام مجسّم. زیارت توجه و توسل است به پیامبر اكرم، حضرت محمد(ص) و عترت طاهره‌اش، كه فضایل و مناقبشان به تعبیرهای گوناگون و در موارد متعدد از زبان آن حضرت بیان شده است.زیارت با حضور زائر در پیشگاه زیارت شونده صورت می‌گیرد، اما شوق دیدار1 پیامبر رحمت و اهل بیت طاهرینش، زائررا به گفت‌وگو با آنان و اظهار اشتیاق وا می‌دارد. در این حال ادب اقتضا می‌كند زیارت كننده سخن را با سلام شروع كند و سپس به وصف فضایل و مناقب آنان بپردازد، مهر و ولایشان را به یاد آورد، پیروی از تعلیمات آن حجت‌های الهی را اظهار كند و پیمان ولایتش را تجدید نماید. این جاست كه خواندن زیارت‌نامه لازم می‌شود. تا با بیانی بهتر و گویاتر، آن‌چه را در دل دارد ابراز كند. زیارت‌نامه ـ كه مجازاً زیارت هم گفته می‌شود ـ گفتاری است كه ائمة معصومین(ع) و بزرگان دین تقریر كرده‌اند، و معانیی است كه شایسته است زائر در حضور مزار بر زبان آورد، و آن‌چه عقیده و باورش می‌باشد بیان كند. زیارت‌نامه‌های مروّی از امامان دفتری است معرفت‌آموز در شناخت امام و مقامات معنوی‌اش كه همه فضل و عطای پروردگار به آن‌هاست، و حاكی از توحید ناب و یكتاپرستی.
زیارت‌نامه‌ها معمولاً با سلام آغاز می‌شود. سلام به امامی كه زنده و شنوندة سخن زائر است، چون شهید راه حق است و شهیدان به صریح قرآن زنده‌اند و بهره‌مند از فیوضات ربانی.2 پس سلام به امام زنده و حجت حق داده می شود و بعد اوصافش ذكر می‌گردد و این نوعی آموزش امام‌شناسی و یادآوری عقاید شیعه است دربارة امامان خود. از زیارت‌نامه‌های مأثور و معتبر بعضی اهمیت بیشتر دارد و در توصیف مقامات روحانی و مناقب معصومین و توحید رب‌العالمین بلیغ‌تر و شیواتر است، مانند زیارت «جامعة كبیره»، «زیارت امین‌الله»، «زیارت آل یاسین» كه اینك در پی توضیح و شرح آنیم. نخست باید یادآور شوم زیارت آل یاسین مانند زیارت‌های دیگر، مناقب و فضایلی را كه برای ائمة معصومین می‌شمرد همه مستند به قرآن مجید است، یعنی با تأویل بعضی آیات، مصداق پنهان آیه را كه در بطن آن است، ظاهر می‌كند. می‌دانیم شیوة بیان در قرآن، ذكر وصف و عمل خیر یا شرّ افراد است، نه نام خاصشان. مانند آیة 5 سورة مائده:
إنّما ولیكّم الله و رسوله و الّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوة و یؤتون الزّكوة و هم راكعون.
كه ولی و سرپرست مسلمانان را خدا و رسولش و كسانی كه ایمان آورده و نماز می‌خوانند و در حال ركوع زكات می‌دهند معرفی می‌كند. این آیه به نقل مفسران شیعی و بسیاری از اهل سنت در مورد حضرت علی بن ابی‌طالب(ع) فرود آمد، هنگامی كه در مسجد نماز مستحب می‌خواندند و در حال ركوع انگشتری خود را به سائلی كه مستمند بود دادند. بنابراین، تأویل روشنگر مراد خدای تعالی از آیات می‌باشد، و چون مستند به قول امام معصوم و منصوص است تردیدی در درستی‌اش نیست.
نكتة دیگر این‌كه در متون اسلامی ـ از قرآن و حدیث ـ كلماتی به كار رفته كه مرادف و معادل آن را در فارسی كم‌تر می‌یابیم. چون گاه لفظ چند بعدی است و بار معنایی زیادی دارد، و بسا كه لازم شود پس از شرح ریشة كلمه و معنی اصطلاحی‌اش خود آن را در ترجمه بیاوریم.
اكنون ده تعبیر را كه در این زیارت آمده به ترتیب الفبایی توضیح می‌دهیم:
1. آل یس (آل یاسین):
قرائتی است از «إلْ یاسین» كه در آیة 130 سورة صافّات آمده: «سلامٌ علی ال یاسین‌.»
ابوالفتوح رازی ـ مفسّر بزرگ سدة ششم ـ ذیل آیة نامبرده می‌نویسد: «سلام بر ال یاسین باد». ابن عامر و نافع و یعقوب خواندند: «آل یاسین» به مدّ، و باقی قرّاء «إلیاسین» خواندند. آنان كه «آل یاسین» خواندند گفتند كه معنی‌اش آن است كه «سلام بر آل محمد» و یاسین نامی است از نام‌های رسول ما، و گفتند «اهل قرآن». و آنان كه «إلیاسین» خواندند، گفتند این لغتی است در الیاس، چنان‌كه اسماعیل و اسمعین و میكایل و میكایین و میكال.3 شیخ طوسی در تفسیر تبیان نزدیك به همین معانی را ذكر كرده است، چنان كه طبرسی نیز در مجمع‌البیان همانند این اقوال را آورده است.
علامة طباطبایی در بحث روایی ذیل آیه از معانی الأخبار به اسنادش از امام جعفر صادق(ع) و نیز از عیون اخبارالرضا نقل می‌كند كه فرمودند:
«یس» محمد(ص) و ما «آل یس»، هستیم.كه البته مبتنی بر قرائت «آل یس» است.4
در تفسیر نمونه پس از نقل اقوال مختلف در قرائت «إل یاسین» و معانی كه بنابر هر قرائت پیدا می‌كند آمده است:
بنابر این «آل یاسین» به معنی خاندان پیغمبر گرامی اسلام(ص) یا خاندان «یاسین» پدر الیاس می‌باشند.5
«قرائن روشنی در خود قرآن است كه همان معنی اول را تأیید می‌كند كه منظور از «إلیاسین» همان «الیاس» است، زیرا بعد از آیه « سلام علی الیاسین» به فاصلة یك آیه می‌گوید « انّه من عبادنا المؤمنین؛ «او از بندگان مؤمن ما بود» بازگشت ضمیر مفرد به الیاسین دلیل بر این است كه او یك نفر بیشتر نبوده یعنی همان الیاس.
ضمن تأیید استدلال روشنی كه نقل شد یادآور می‌شود كه در قرآن مجید و آثار ادبی فاخر، گاه كلمه‌ای به دو صورت خوانده می‌شود كه در هر دو صورت دارای معنی مناسب پذیرفتنی است، و این گونه تعبیرها نوعی هنر ادبی و حاكی از قدرت بیان گوینده است. وجود این گونه تعبیرها سبب می‌شود كه یك آیه متضمن دو یا سه معنی و همه در درجات گوناگون مراد گوینده باشد، كه جای شرح آن نیست.
عترت پیامبر اكرم(ص) كه عالم به ظاهر و بطن و بطنِ آیات هستند، گاه در استدلال به مقامات معنوی خودشان كه همه موهبت الهی و افزون بخشی پروردگار است. از این گونه تعبیرهای قرآنی بهره می‌جستند كه نمونة آن جملة اول همین زیارت است.
2. بقیة‌الله
نیز تعبیرقرآنی است كه در آیة 86 سورة هود آمده:
بقیةّ‌الله خیرٌ لكم إن كنتم مؤمنین.
اگر مؤمن باشید باقی مانده (حلال) خدا برای شما بهتر است.
چون به آیات پیش از آیة مذكور مراجعه كنیم می‌بینیم دربارة قوم شعیب و مردم مدیَن است كه نه تنها بت، بلكه درهم و دینار، معبودشان شده بود و كم‌فروشی می‌كردند. به این سبب قرآن می‌فرماید: پیمانه و وزن را به قسط و عدل دهید، و چیزی از آن‌ها نكاهید و به این گونه، فساد اقتصادی در جامعه ایجاد نكنید. در پایان می‌فرماید: «باقی مانده حلال كه برای شما بماند ـ اگر ایمان داشته، بپذیرید ـ برایتان بهتر از مال حرام اندوختن است.» پس در این آیه بقیّةالله سود حلال اندك است. اما این تعبیرپذیرای معانی دیگر هم می‌باشد، چنان كه در آیة 116 سورة هود آمده: « اولوا بقیةّ ٍ ینهون عن الفساد فی الأرض»، به معنی «اولواالفضل، صاحبان فضیلت و شخصیت، نیكان و پاكان» آمده، به این مناسبت كه اشیا و اجناس بهتر و نفیس را ذخیره می‌كنند و نگاه می‌دارند. همچنین در اجتماع و صحنة مبارزه، ضعیفان زودتر از بین می‌روند یا از میدان فرار می‌كنند و به این گونه، باقی‌ماندگان قویترند. با توجه به این معنی است كه در زبان عربی این مثل گفته می‌شود: « فی الزّوایا خبایا و فی‌الرجال بقایا؛ در زاویه‌ها هنوز مسائل مخفی وجود دارد و در میان رجال شخصیت‌هایی باقی مانده»، علاوه بر این، لفظ «بقیه» كه سه بار در قرآن مجید آمده همین معنی را در بر دارد.6 چنان كه در المصحفُ المُیّسر كه لغات قرآن را با دقت در حاشیه صفحات معنی كرده، البقیه را فضل و خیر دانسته است.7
كوتاه سخن این‌كه « بقیةّ باقی مانده» از چیزی است، اما این باقی مانده چیزی است نفیس و ارزشمند و در مورد انسان یعنی صاحب فضل و فضیلت و مایة خیر كه چون به الله اضافه شود، از مضافٌ‌الیه كسب شرافت می‌كند، مانند بیت‌الله و قدر و مرتبة آن افزون‌تر می‌شود، و مصداق تامّ و كاملش حضرت حجت بن الحسن المهدی(عج) هستند كه آخرین حجت و ذخیرة پر خیر آفریدگار متعال می‌باشند.
3. حجّة‌الله
«حجت» هم ریشه با «حج» است، پس معنی نخست آن «قصد» است، ولی غالباً به معنی آن چه بر صحّت ادعا دلالت می‌كند استعمال می‌شود، و «محاجّة» حجت آوردن برای اثبات مدعا یا ابطال دلیل طرف است.8 راغب، حجت را راهنمایی به «محجّة» یعنی وسط راه یا طریق مستقیم، نه كناره‌های انحرافی، معنی كرده. مفهوم فرهنگی و بعدی حجّت: آنچه حكم می‌كند به درستی یكی از دو نقیض ـ یعنی دلیل و برهان ـ می‌باشد، و به این معنی است در آیه: 149 سورة انعام « قل فللّه الحجّة البالغة؛9 بگو: برهان رسا ویژة خداست». این كلمه با اضافه شدن به الله از مضاف‌الیه كسب شرافت می‌كند، و حجّة الله، به طور مطلق یكی از لقب‌های امام‌زمان(ع) می‌باشد و در این زیارت هم آمده.
در خبر است كه خدای تعالی بر مردم دو حجت دارد: حجت باطنی كه عقل و شعور است، و حجت ظاهری كه رسولانش و جانشینان منصوص و معین آن‌ها می‌باشند.10در كتاب اصول كافی، در باب الحجّة در عین حال كه به معنی امام و راهنما به صراط مستقیم است به معنی دلیل و حجت رسای الهی بر مردم است، زیرا آنان عالم به معارف و حقایق دین و احكام شریعت می‌باشند و راه سلوك الی‌الله را كه بدون انحراف می‌باشد ارائه می‌دهند. از دیگر سو اینان واسطة فیض از مبدأ متعال هستند و وجودشان در زمین ضروری است11 و تفصیلش در معنای «خلیفةالله» خواهد آمد.
4. خلیفةالله
خلیفه در اصل به معنی آن‌كه به جای كسی در كاری باشد،12 از پس كسی آینده و در كاری قائم مقام كسی شود13 و به بیان ساده‌تر «جانشین». این تعبیر از قرآن مجید، سورة بقره، آیة 30 گرفته شده كه خداوند به فرشتگان می‌فرماید:
إنیّ جاعلٌ فی الأرض خلیفةً.
من در زمین جانشینی خواهم گماشت.
شیخ صدوق رییس محدثان و پیشرو فقیهان شیعه در ابتدای كتاب كمال‌الدین و تمام النعمه بحثی خردمندانه ذیل عنوان « الخلیفة قبل الخلیقة؛ جانشین پیش از آفرینش كرده، با طرح آیة مذكور به استدلال می‌پردازد كه: حكمت در وجود خلیفه، بر حكمت در آفرینش، مقدم است، و بدین جهت در خلقت به آن آغاز كرده است، زیرا او حكیم است و حكیم كسی است كه مهم‌تر را بر مهم مقدم دارد، و این كار حكیمانه تصدیق گفتار امام صادق(ع) است كه می‌فرماید: «حجت خدا، پیش از خلق و همراه خلق و پس از خلق است.»14 با آن چه در معنی حجت گفتیم مقصود از حدیث امام هم روشن می‌شود.
صدوق به دنبال آنچه از وی نقل كردیم می‌نویسد: «همیشه وضع خلیفه به حال خلیفه‌گذار دلالت دارد و همة مردم از خواص و عوام بر این شیوه‌اند. در عرف مردم اگر پادشاهی ظالمی را خلیفة خود قرار دهد آن پادشاه را نیز ظالم می‌دانند، و اگر عادلی را جانشین خود سازد آن پادشاه را نیز عادل می‌شمرند. پس ثابت شد كه خلافت خداوند عصمت را ایجاب می‌كند و خلیفه جز معصوم نتواند بود».15
از آن‌چه گفتیم، مقام معنوی رفیع و پایگاه والای حجت و خلیفه خدا كه در زیارت با سلام به وی اظهار ارادت می‌كنیم آشكار می‌شود.
5. دلیل ارادته
معنی ظاهری این تعبیر آشكار است: «راهنما به اراده و خواست او (خدا)» . بنابراین ائمه معصومین(ع) ارادة خدای تعالی و خواست او را به ما معرفی می‌كنند، و این ناشی از علم آن‌هاست كه علم لدنّی و عطای ربّانی است.
آن‌چه به اختصار باید در این‌باره شرح داده شود، «ارادت» و كیفیت انتساب آن به آفریدگار متعال است. در چنین موضوعاتی به حكم عقل باید به برگزیدگان الهی كه برای راهنمایی ما به معرفت صحیح آفریدگار برانگیخته شده‌اند مراجعه كرد، و به اظهار نظرهای فیلسوفان و یافته‌های شخصی اعتماد نكرد.
بنا به احادیثی كه از عترت معصوم پیامبر ما رسیده، اراده، از «صفات فعل» خالق متعال است نه از «صفات ذات» مانند علم و قدرت.16 در این روایات تصریح شده كه اراده (مشیت، خواست) آفریدگار مانند اراده و خواست ما نیست كه پس از تأمل و تفكر و پیدا شدن شوق و عزم و دیگر حالات روانی باشد، بلكه ارادة خدای تعالی احداث و ایجاد چیزی است نه غیر آن.17 چنان كه در قرآن مجید هم آمده:
إنّما قولنا لشی‌ءٍ إذا أردنٰه أن نقول له كن فیكون.17
ما وقتی چیزی را اراده كنیم همین قدر به آن می‌گوییم: «باش»، بی درنگ موجود می‌شود.
نیز در سورة یس آیة 82 آمده:
إنّما أمره إذا أراد شیئاً أن یقول له كن فیكون.18
چون به چیزی اراده فرماید كارش این بس كه می‌گوید: باش، پس (بی‌درنگ) موجود می‌شود.
از آن چه گذشت، می‌فهمیم دلالت ائمه معصومین و از جمله حضرت حجّت بن‌الحسن(ع) به ارادة خداوند، كه یكی از شئون انبیا و اوصیای آنان است، مقامی است كه دسترسی به آن جز برای كسانی كه مصداق «و ما تشاؤون الاّ أن یشاء الله؛ نمی‌خواهند مگر آن كه خداوند می‌خواهد» 19 هستند دیگری را نیست. آری این معصومین و اصفیای الهی هستند كه ظرف خواست خدا می‌باشند.
و همان را می‌خواهند كه معبود محبوبشان می‌خواهد. بهترین تعبیر در این مورد در زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) آمده:
خواست پروردگار در اندازه‌گیری و تقدیر كارهایش به سوی شما فرود می‌آید و از خانه‌هایتان صادر می‌شود.20
و این سخن را شرحی است كه «گفته آید در مقام دیگری».

پی‌نوشت‌ها:

1. برای آگاهی از آداب ظاهری و باطنی زیارت و فواید فرهنگی ـ اجتماعی بقاع متبركة ائمة معصومین، و توصیه‌ای كه در احادیث به زیارت آنان شده و پاسخ شبهات منكران زیارت و شرح درون مایة زیارت‌ها رجوع كنید به : شوق دیدار (مباحثی پیرامون زیارت)، محمد مهدی ركنی، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، چاپ چهارم، 1381.
2. رك: سورة آل عمران(3)، آیات 169 ـ 170.
3. راضی، ابوالفتح رازی، روض الجنان و روح الجنان فی تفسیر القرآن، تصحیح دكتر محمد جعفر یاحقی ـ دكتر محمد مهدی ناصح، ج 16، ص 234
4. طباطبائی'، سید محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن ج 17، ص 159.
5. مكارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، دارالكتب الاسلامیه، قم، تاریخ مقدمه خرداد 1364، 19 / 145.
6. این سه مورد عبارت است از: سوره بقره (2)، آیة 248 : فیه سكینه من ربّكم و بقیه مما ترك ال موسی و آل هرون: در آن [تابوت] آرامش خاطری از جانب پروردگارتان، و بازمانده‌ای [بقیة] از آنچه خاندان موسی و خاندان هارون [در آن] بر جای نهاده‌اند، (قرآن مجید، ترجمه استاد محمد مهدی فولادوند). «بقیه» در آیة نامبرده یادگار نفیس بر جا مانده از خاندان موسی و هارون است. (رك: تفسیر نمونه، ج 9 ص 276). مورد دوم «بقیه» در سوره هود آیه 86 آمده كه مورد بحث است. دیگر سورة هود آیه 116 و تعبیر «اولوابقیة» است كه در متن مقاله توضیح داده شد.
7 . رك: عبدالجلیل عیسی (شیخ كلیّنی اصول الدین و اللغة العربیة بالازهر) ، المصحف المیّسر، دارالكتاب المصری ـ دارالكتاب اللبنانی، الطبعة السابعة، 1407، ص 301. برای ملاحظة نظر دیگر مفسران از شیخ طوسی و طبرسی و فیض كاشانی دربارة «بقیت الله / بقیةالله». رك: بهاءالدین خرمشاهی، قرآن كریم، با ترجمه و توضیحات، انتشارات نیلوفر ـ جامی، تهران، 1374، ذیل آیه 86 سورة هود.
8. علی تاجدینی، فرهنگ جاودان المیزان، نشر مهاجر، تهران، 1382.
9. ابوالقاسم حسین بن محمد المعروف بالراغب الاصفهان، المفردات فی غریب القرآن، تحقیق و ضبط محمد سید گیلانی، المكتبة المرتضویة.
10. محمدبن یعقوب الكینی، الاصول من الكافی، دارالكتب الاسلامیه، مطبعة الحیدی، طهران، 1/16، ضمن حدیثی طولانی كه حضرت موسی بن جعفر(ع) اهمیت و شرف«عقل» را با استشهاد به آیات قرآن بیان می فرمایند، به هشام بن حكم كه مخاطب راوی خبر است می‌فرمایند: یا هشام! انّ الله علی النّاس حجّتین: حجّة ظاهرةً و حجّة باطنه. فأمّا الظاهرة فالرّسول و الانبیاء و الائمه و امّا الباطنة فالعقول.
11. همان، باب « انّ الحجة لا تقوم لله علی الا خلقه بالامام»، ص 177؛ و « باب انّ الارض لا تخلو من حجة». سومین حدیث این باب تصریح می‌كند كه همواره بر زمین باید حجت خدا باشد تا حلال و حرام را معرفی كند و مردم را به راه خدای تعالی بخواند.
12. صفی‌پور، عبدالرحیم، منتهی الارب فی لغةالعرب، كتابفروشی اسلامیه ـ ابن سینا، 1377 ق.
13. غیاث الدین محمد رامپوری، غیاث اللغات به كوشش محمد دبیر سیاقی، كانون معرفت، تهران.
14. شیخ صدوق، كمال‌الدین و تمام النعمة، ترجمه منصور پهلوان، سازمان چاپ و نشر دارالحدیث، قم، 1380، ج 1، ص 7.
15. همان، ج 1، ص 9.
16. الاصول من الكاف، باب الارادة من صفات الفعل و سائر صفات الفعل، ج 1، ص 109، حدیث 3.
17. برای ملاحظة آرای مختلف دربارة چگونگی انتساب ااراده و سمع و بصر به حق تعالی و شرح حدیثی در این باره از اصول كافی رك: امام خمینی (ره)، شرح چهل حدیث (اربعین حدیث) چاپ دوازدهم، 1376، ص 612 ـ 614.
18. ترجمة آیات از: محمد مهدی فولادوند، قرآن مجید، تحقیق و نشر دارالقرآن الكریم، چاپ سوم، دی ماه 1376.
19. سورةالانسان (76)، آیة 30 : «و ما تشاءون الاّ أن یشاءالله انّ الله كان علیماً حكیما»
20. شیخ عباس قمی، مفاتیح‌الجنان، مقصد سوم، زیارت حضرت سیدالشهدا(ع)، زیارت اول، انتشارات اسلام، ص 690.
تاریخ انتشار : جمعه 13 اردیبهشت 1392 | نظرات ()
 

مشت پولادین